در دنیای امروز، بسیاری از افراد به منظور افزایش سطح رفاه زندگی، افزایش درآمد ارزی، ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا، کسب آرامش و امنیت بیشتر و … اقدام به مهاجرت به کشوری غیر از محل اقامت خود می‌کنند.

زمانی که نام مهاجرت می‌آید، در افکار عموم مردم، هزینه‌های گزاف و سرمایه‌های کلان شکل می‌گیرد. در صورتی که اگر کمی بیشتر تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که در برخی از کشورهای درحال پیشرفت، امکان سرمایه گذاری، اقامت، تحصیل و … با هزینه‌های بسیار کمتری نسبت به کشورهای پیشرفته، وجود دارد.

این بدان معنا نیست که با کیفیت پایین زندگی، تحصیل و … کنید! خیر. در برخی از کشورها مانند قبرس شمالی که یک کشور اروپاییِ در حال پیشرفت و در عین حال ارزان است، می‌توانید به طور مثال در دانشگاه‌های بین المللی، اروپایی و آمریکایی تحصیل کرده و از امکانات و کیفیت بالای آموزش برخوردار باشید؛ اما هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به زندگی و تحصیل در کشوری آمریکایی بپردازید.

مثال دیگری درباره‌ی این موضوع، این است که سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در قبرس شمالی، یک سرمایه گذاری آینده‌دار است. همچنین مزایای بسیاری را به همراه دارد که مفصلا درباره‌ی آن نیز صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله به موضوع مهم بررسی جنبه‌های اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

درباره قبرس

جزیره‌ی زیبای قبرس، در شرق دریای مدیترانه و بین قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا واقع شده است. این کشور در همایگی کشورهای ترکیه، سوریه و یونان قرار دارد.

پس از اینکه این کشور اروپایی، استقلال خود را نسبت به انگلستان اعلام نمود، بین یونانی تبارها و ترک تبارهای ساکن جزیره، اختلافاتی صورت گرفت که منجر به جدایی قبرس شمالی ( قبرس ترک )از قبرس جنوبی ( قبرس یونانی ) شد.

قبرس شمالی تحت قیومیت کشور ترکیه قرار دارد و اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند. در این کشور که پذیرای مهاجران بسیاری از سرتاسر دنیا است، هزینه‌های روزمره با لیر ترکیه صورت می‌پذیرد. البته برخی امور مانند خرید و فروش و اجاره‌ی املاک و مستغلات و یا تحصیل، با پوند انگلستان و دلار انجام می‌گیرد.

زبان رسمی کشور ترکی استانبولی است؛ اما به دلیل وجود توریست‌ها، مهاجران و دانشجویان بین المللی در این کشور، زبان‌های دیگری نیز مانند انگلیسی و آلمانی نیز به ترتیب رواج دارد.

قبرس شمالی دارای دانشگاه‌های بین المللی و بسیار پیشرفته است. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به جای پرداخت هزینه‌های سرسام آور برای تحصیل در کشور آمریکا و سایر کشورهای اروپایی، در قبرس شمالی و در دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی، با همان کیفیت آموزش تحصیل کنند و هزینه‌ای مقرون به صرفه بپردازند.

گرچه قبرس شمالی اکنون عضو شینگن نیست، اما چشم انداز این کشور به صورتی است که سرمایه گذاران به دلیل احتمال ایجاد توافق بین قبرس شمابلی و جنوبی و پیشرفت ناگهانی قبرس شمالی، از سرمایه گذاری در اکثر بخش‌های این کشور، استقبال زیادی می‌کنند.

residence-and-migration-to-north-cyprus-2

جدول مشخصات قبرس شمالی

نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی
پایتخت نیکوزیا ( لفکوشا ) شمالی
نوع حکومت جمهوری
واحد پول لیر ترکیه / پوند و دلار
زبان رسمی ترکی استانبولی
مساحت کل کشور 3355 کیلومتر مربع
جمعیت حدودا 350 هزار نفر
معروف‌ترین شهرها نیکوزیا ( لفکوشا )، فاماگوستا، گیرنه و لفکا
آب و هوا معتدل مدیترانه‌ای – تابستان‌های گرم و خشک – زمستان‌های معتدل مدیترانه‌ای همراه با باران
تعداد دانشگاه‌های معتبر 19

اقامت قبرس شمالی و انواع آن

افراد خارجی و غیر قبرسی با داشتن مجوز اقامت دائم، حق اقامت و سکونت دائم در قبرس ترک و ورود و خروج آزادانه به دست می‌آورند.

این افراد پس از ورود به قبرس شمالی، یک ویزای 90 روزه دریافت می‌کنند. اگر فرد، قصد داشته باشد که بیشتر از 90 روز در این کشور حضور داشته باشد، باید برای دریافت مجوز اقامت این کشور اقدام نماید.

بری دریافت اقامت دائم قبرس شمالی، باید قوانین و الزامات این کشور را رعایت نمایید. چنانچه معیارها را نداشته باشید، مجوز شما باطل می‌شود.

در خصوص ترک‌ها و سایر افراد خارجی تبعه‌ی قبرس که بالای 18 سال دارند، همسران و فرزندان زیر 18 سال آن‌ها، بهتر است بدانید که اگر حداقل و به طور مداوم 6 سال در قبرس شمالی زندگی کرده باشند، می‌توانند اقامت قبرس شمالی را دریافت کنند.

همچنین از شرایط دریافت اقامت این کشور، می‌توان به ثبات در حسن رفتار و داشتن شرایط مناسب مالی برای پرداخت هزینه‌های لازم زندگی خود و افراد تحت تکفل، اشاره کرد.

دو نوع اقامت وجود دارد:

 • اقامت کوتاه مدت
 • اقامت بلند مدت

اقامت کوتاه‌ مدت در قبرس شمالی

ویزای توریستی، از انواع اقامت کوتاه مدت در قبرس شمالی است. اکثرا افراد به محض ورود به قبرس شمالی، ویزا برای بازدید 30 روزه دریافت می‌کنند. اگر نیاز دارید بیشتر از 30 روز در این کشور بمانید باید پس از گذشت 30 روز، یک الی 2 روز از قبرس شمالی خارج شوید و سپس مجدد وارد شوید و 30 روز مجدد را ویزای بازدید دریافت نمایید.

در برخی موارد احتمال دریافت ویزای 90 روزه وجود دارد. در لیست زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. جلسات کاری
 2. کنفرانس‌ها
 3. سمینارها
 4. جشنواره‌ها
 5. بازدیدهای رسمی
 6. نشست‌ها
 7. نمایشگاه‌ها
 8. انواع رویدادهای گردشگری، فرهنگی، هنری، سلامتی و …

شهروندان برخی کشورها برای سفر به قبرس شمالی نیازی به اخذ ویزا ندارند. از جمله‌ی این کشورها، کانادا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، اسراییل، سنگاپور، ژاپن، نروژ، استرالیا، سوییس، ایسلند و نیوزلند هستند.

باید بدانید که با داشتن ویزای بازدید یا همان ویزای توریستی، نمی‌توانید کار پیدا کرده و یا کسب و کاری را راه‌اندازی کنید.

افرادی که از اتحادیه‌ی اروپا، ایالات متحده‌ی آمریکا، استرالیا، نیوزلند، کانادا و کسانی که ویزای شینگن دارند، باید از فرودگاه قبرس جنوبی ( لارناکا ) وارد قبرس شمالی شوند.

سایر افراد  می‌توانند یا از طریق ترکیه و یا از بندر گرینه یا فرودگاه لفکوشا به قبرس شمالی سفر کنند.

اقامت موقت قبرس شمالی

معمولا به یکی از دلایل زیر اقامت موقت قبرس شمالی، صادر می‌شود:

تحصیل

دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد قبرس شمالی می‌شوند، باید در بدو ورود خود به این کشور، برای اخذ اقامت موقت خود اقدام کنند. دانشجویان مجوز کار تمام وقت ندارند و فقط می‌توانند در حوزه‌ی خاصی کار کنند.

امکان تمدید این اقامت موقت، بر اساس مدت زمان تحصیل، وجود دارد.

کار

اتباع خارجی که با قصد کار به قبرس شمالی سفر می‌کنند باید در بدو ورود خود برای دریافت مجوز اقامت موقت اقدام نمایند. به طور خودکار با دریافت اقامت موقت، اجازه‌ی کار برای آ‌ن‌ها صادر می‌شود. بهتر است بدانید که قبل از ورود به قبرس، بادی مجوز کار و ویزای کار در قبرس شمالی را دریافت کرده باشید.

دیدار خانواده

افرادی که شهروند قبرس یا غیر اتحادیه‌ی اروپا هستند و مقیم قانونی این کشور می‌باشند، اگر قصد دارند تا خانواده‌ی خود را به قبرس شمالی بیاورند، باید پس از ورود آن‌ها نسبت به اخذ اقامت قبرس شمالی اقدام نمایند.

این اقامت موقت‌ها معمولا یک ساله صادر می‌شوند و هر ساله قابل تمدید هستند. اگر به صورت مداوم 5 سال در قبرس اقامت خود را تمدید کنید، می‌توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایید.

در زمانی که شما با اقامت موقت درون کشور قبرس شمالی زندگی می‌کنید، نمی‌توانید برای بیشتر از 3 ماه کشور را ترک نمایید. در غیر این صورت، مجوز شما به صورت سیستمی لغو می‌شود.

residence-and-migration-to-north-cyprus-4

اقامت دائم قبرس شمالی

به طور کلی دو نوع کارت سفید ( اقامت دائم برای قبرس شمالی ) وجود دارد که در ادامه درباره‌ی هر یک توضیحاتی را ارائه می‌کنیم:

Hicret Izni Permit

اقامت مادام العمری است که قبل از سال 2015 اجرا می‌شد. طبق این قانون اقامت دائم، افراد خارجی که ساکن قبرس شمالی می‌شوند، نیازی ندارند که هر دو سال یکبار وضعیت اقامت خود را تایید کنند.

Beyaz Kimlik

طبق این قانون اقامت دائم قبرس شمالی که از سال 2015 به بعد مرسوم شد، فرد خارجی که اقامت دائمی قبرس شمالی را بدست می‌آورد، باید هر دو سال یکبار با ارائه‌ی مدارک لازم، اقادام به تمدید اقامت موقت خود نماید.

living-in-turkish-cyprusروش های اخذ اقامت قبرس شمالی

پس از بررسی انواع اقامت قابل دریافت برای قبرس شمالی، به انواع روش‌های اخذ اقامت این کشور می‌پردازیم:

 1. از طریق تحصیل
 2. از طریق کار
 3. از طریق سرمایه گذاری
 4. از طریق ازدواج
 5. از طریق خرید ملک

اقامت قبرس شمالی از طریق تحصیل

یکی از روش‌های اخذ اقامت قبرس شمالی، تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس معتبر این کشور از است. از میان بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌توان به دانشگاه مدیترانه شرقی EMU، دانشگاه بین المللی قبرس CIU، دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه خاور نزدیک اشاره کرد.

تمامی این دانشگاه‌ها دارای رتبه‌ی جهانی و تاییدیه‌ی بالا از کشورهای آمریکایی و اروپا هستند.

در تمامی دانشگاه‌های قبرس شمالی، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکترا برای انواع رشته‌های عمومی و خاص به دانشجویان ارائه می‌شود.

از مدارک لازم برای تحصیل در هر یک از موسسات علمی کشور قبرس شمالی می‌توان به پاسپورت، اثبات تمکن مالی، برگه‌ی ثبت نام دانشگاه و آزمایشات پزشکی تعیینش ده، اشاره کرد.

هزینه‌های تحصیل در قبرس شمالی اندک است و اخذ پذیرش از آن‌ها در مقایسه با ترکیه، بسیار آسان‌تر است.

برای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی، در آزمون ورودی ( کنکور ) شرکت نمی‌کنید؛ بلکه تنها از شما آزمون تعیین سطح زبان گرفته می‌شود.

اقامت قبرس شمالی از طریق کار

ورود به قبرس شمالی و اخذ اقامت این کشور از طریق کار به این شکل است که در ابتدا شما باید با راسال رزومه‌ی خود و انجام مکاتبات با یک شرکت در قبرس شمالی، شغل مناسب خود را بدست بیاورید. شرکتی که قرار است در آنجا مشغول به کار شوید، باید به امور مربوط به اقامت و اجازه‌ی کار شما رسیدگی کند.

برای استفاده از این روش امن مهاجرت به قبرس شمالی، لازم است که پاسپورت معتبر، مدارک لازم و آزمایشات تعیین شده‌ی پزشکی را ارائه دهید.

درست است که دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق کاریابی، کمی دشوارتر از سایر روش‌هاست، اما به دلیل وجود حقوق، مزایا و بیمه به صورت سالیانه، جزو امن‌ترین روش‌های مهاجرت به قبرس شمالی به حساب می‌آید.

برای اینکه بتوانید اقامت دائم قبرس شمالی را به دست آورید، لازم است که به مدت 5 سال، اقامت و اجازه‌ی کار خود را در این کشور تمدید کنید. پس از آن، به شما کارت سفید و اقامت دائم قبرس شمالی اعطا می‌شود.

اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری به منظور کسب اقامت قبرس شمالی، از طریق کارآفرینی، ثبت شرکت و یا راه اندازی یک کسب و کار امکان پذیر است. کشور قبرس شمالی به عنوان یک کشور در حال توسعه و رشد، پتانسیل‌های قابل توجهی برای انواع مشاغل دارد.

اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری مزایای بسیاری به همراه دارد.این روش علاوه بر اینکه فرصت درآمدزایی ارزی برایتان دارد، یک روش مطمئن برای مهاجرت محسوب می‌شود.

به منظور مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در قبرس شمالی، نیاز است که سرمایه گذار یک طرح تجاری را به دولت قبرس شمالی ارائه دهد. پس از آن، با انجام مراحل اداری مربوطه، بیزینس خود را در این کشور ثبت و راه اندازی کند.

چنانچه بیزینس ثبت شده‌ی شما هرساله بیمه و مالیات مربوط به خود را پرداخت کند، با تمدید اقامت خود می‌توانید پس از گذشت 5 سال، اقامت دائم قبرس شمالی را به دست آورید.

اقامت قبرس شمالی از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت قبرس شمالی، ازدواج با یک فرد قبرسی که شهروند این کشور باشد، است. اگر بعد از ازدواج به مدت 2 سال با فرد قبرسی زندگی کنید، مجوز اقامت دائم را دریافت می‌کنید. همچنین اگر این ازدواج ادامه‌دار باشد، پس از گذشت 3 سال می‌توانید شهروندی خود را نیز دریافت نمایید.

اگر 5 سال از ازدواجتان گذشته باشد و صاحب فرزند شده باشید، نیازی به درخواست شهروندی برای بچه نخواهد بود و او به صورت خودکار شهروند قبرسی محسوب می‌شود.

چنانچه زوج‌های مجرد که هنوز متاهل نشده‌اند، ولی با یکدیگر زندگی می‌کنند، بخواهند درخواست اقامت دهند، باید بتوانند با مدرک ثابت کنند که با یکدیگر زندگی می‌کنند تا واجد شرایط شوند. در صورت وجود مدرک، فرم خاصی را باید پر کنند و یک افسر گواهی آن را تایید کند. سپس به همراه درخواست اقامت به مرکز مربوطه ارائه شود.

اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک

همانطور که گفتیم، خرید ملک یکی از انواع سرمایه گذاری است. سرمایه گذارانی که قصد دریافت اقامت دائم قبرس شمالی را دارند، اکثرا دارای منبع درآمدی در خارج از کشور هستند. خرید ملک آن‌ها در جزیره‌ی قبرس به منظور سکونت آن‌ها در این کشور است.

برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک در قبرس شمالی، باید ملک خریداری شده حداقل به ارزش 300 هزار یورو به علاوه‌ی مالیات بر ارزش افزوده باشد.

سرمایه گذار طبق شرایطی می‌تواند بیش از یک ملک بخرد. یکی از آن شرایط این است که کل هزینه‌ی خرید ملک بیشتر از 300 هزار یورو شده باشد.

تنوع خرید ملک می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • دو ملک مسکونی ( می‌توانند آپارتمان یا خانه باشند )
 • یک ملک مسکونی و یک مغازه که مساحت هرکدام می‌تواند تا 100 مترمربع باشد.
 • یک ملک مسکونی و یا اداری که مساحت آن می‌تواند حدودا 250 مترمربع باشد.

business-in-northern-cyprus

اقامت قبرس شمالی از طریق ثبت شرکت

افراد سرمایه گذار در زمینه‌ی ثبت شرکت، می‌توانند اقامت 2 ساله‌ی خود را با ثبت شرکت در قبرس شمالی دریافت کنند. اقامت اعضای اصلی و موسسان شرکت تا زمانی که شرکت به فعالیت خود ادامه می‌دهد، بیمه و مالیات‌های مربوطه را پرداخت می‌کند، قابل تمدید است.

پس از گذشت مدت زمان مشخصی، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که هرگونه فعالیت اقتصادی در قبرس شمالی، نیازمند ثبت شرکت در این کشور است.

طبق قوانین این کشور، تمامی حساب‌های افراد، تحت نظر و زیر ذره بین است، که از هرگونه بی‌نظمی و پولشویی جلوگیری شود. برای اینکه بتوانید در قبرس شمالی شرکتی را به ثبت برسانید، باید الزامات زیر را رعایت کنید:

 • لازم است که فرد متقاضی و بیزینس او در جمهوری قبرس مستقر باشند.
 • حداقل 5 نفر باید در شرکت به ‌عنوان کارمند، حضور فیزیکی ثابت در قبرس شمالی داشته باشد.
 • برای ثبت یک شرکت مجموعا 120 هزار دلار آمریکا باید در حساب بانکی یک فرد در قبرس شمالی به مدت 2 الی 3 ماه موجود باشد. 10 هزار دلار آمریکا، تا زمانی که شرکت فعال است، در حساب بانکی شخص بلوکه می‌شود و مالک به آن دسترسی نخواهد داشت.
 • باید هزینه‌های ثبت شرکت پرداخت شود؛ که شامل هزینه‌های اداری در قبرس شمالی، هزینه‌ی حسابدار و مجوزهای لازم از مؤسسات مختلف است. مجوع این هزینه‌ها حدود 7 هزار دلار آمریکا برآورد می‌شود.
5/5 - (4 امتیاز)