پتانسیل بالای کشور قبرس شمالی برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف از جمله املاک و مستغلات سبب شده است که افراد زیادی به دلیل مختلف قصد اقامت در این کشور را داشته باشند.

متقاضیان خارجی ورود به قبرس شمالی بسته به هدف خود می‌توانند در گذرگاه‌های مرزی ویزایی با حداکثر 90 روز اقامت در این کشور اخذ کنند.

البته باید شرایطی که برای اخذ ویزا و اقامت اتباع خارجی در قبرس شمالی از طرف اداره مهاجرت این کشور مشخص شده است، فراهم باشد.

برای برخی از اهداف کوتاه مدت، اجازه اقامت در قبرس شمالی نمی‌تواند بیشتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه باشد. اما برای اهدافی که با اقامت طولانی مدت در این کشور محقق می شود، می‌توان ویزای بلند مدت را دریافت کرد.

نوع و مدت ویزایی که برای مهاجرت اتباع خارجی صادر می‌شود، توسط افسران مهاجرت بر روی پاسپورت حک خواهد شد.

اقامت در قبرس شمالی نیاید از تاریخ مشخص شده در مدارک بیشتر شود و همچنین نباید از ویزا برای اهدافی غیر از اهداف اصلی استفاده شود.

به منظور اخذ اقامت قبرس شمالی باید متقاضیان از شرایطی برخوردار باشند و بتوانند بعد از تهیه مدارک لازم، همه مراحل را به درستی طی کنند.

به منظور آشنایی بیشتر با اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی و روش‌هایی که وجود دارد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

با قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید

قبل از پرداختن به موضوع اقامت و مهاجرت به قبرس شمالی بهتر است که ابتدا آشنایی کلی در مورد این کشور داشته باشید.

کشور قبرس شمالی در واقع یکی از جزایر دریای مدیترانه شرقی است که از نظر وسعت و بزرگی رتبه سوم را در بین جزایر مدیترانه شرقی دارد. مساحت قبرس شمالی، 3355 کیلومتر مربع است.

پایتخت قبرس شمالی شهر نیکوزیا است و جمعیت این کشور نیز طبق آمار سال 2024 -2023 حدود 382,800 نفر است. قبرس شمالی به جمهوری ترک قبرس شمالی نیز شناخته می‌شود.

جمهوری قبرس شمالی حدود 160 کیلومتر طول دارد و بزرگترین منطقه آن 65 کیلومتر است. کشور قبرس شمالی دارای 5 استان است که عبارتند از، نیکوزیا، گیرنه فاماگوستا، ایسکله و گوزلیورت.

کشور قبرس شمالی آب و هوای معمولی مدیترانه‌ای دارد. تابستان در این کشور از ماه ژوئن تا سپتامبر بوده و هوا خشک و گرم است و زمستان‌ها از نوامبر تا مارس بوده و که هوا معتدل و مدیترانه‌ای است.

میانگین دمای سالانه قبرس شمالی 20 درجه سانتیگراد است که در تابستان میانگین دما 30 درجه سانتیگراد بوده و در سرترین ماه‌های سال یعنی ژانویه و فوریه نیز میانگین دما 10 درجه سانتیگراد است.

زبان رسمی قبرس شمالی زبان ترکی است اما انگلیسی نیز به صورت گسترده صحبت می‌شود. واحد پول این کشور لیر ترکیه بوده و استفاده از پوند و دلار نیز رواج دارد. نوع حکومت قبرس شمالی جمهوری است.

سواحل قبرس شمالی علاوه بر زیبایی دارای امکانات و جاذبه های مختلفی از جمله جت اسکی، سرسره‌های آبی، چتر نجات، موج سواری،رینگو و غیره است.

نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی
پایتخت نیکوزیا ( لفکوشا ) شمالی
نوع حکومت جمهوری
واحد پول لیر ترکیه / پوند و دلار
زبان رسمی ترکی استانبولی
مساحت کل کشور 3355 کیلومتر مربع
جمعیت حدودا 350 هزار نفر
معروف‌ترین شهرها نیکوزیا ( لفکوشا )، فاماگوستا، گیرنه و لفکا
آب و هوا معتدل مدیترانه‌ای – تابستان‌های گرم و خشک – زمستان‌های معتدل مدیترانه‌ای همراه با باران
تعداد دانشگاه‌های معتبر 19

اخذ اجازه اقامت کوتاه مدت در قبرس شمالی

هر کشور برای اعطای اجازه اقامت به خارجیان، شرایط خاصی را مشخص می کند و کشور قبرس شمالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. کشور قبرس شمالی تنها به افرادی اجازه اقامت می دهد که با روش‌های مشخص شده توسط این کشور، به قبرس شمالی سفر کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که برخی از روش‌های درخواست اقامت در قبرس شمالی کوتاه مدت هستند و برخی دیگر نیز اجازه اقامت طولانی‌تری خواهند داشت.‌ قوانین و مقرارت ویزا و اجازه مقاومت در قبرس شمالی در اکتبر 2019 معرفی شدند. مطابق با این قوانین درصورتی که خارجیان تمایل به اقامت بیشتر از مدت مشخص شده در ویزای خود هستند، باید درخواست خود را ارائه دهند و از شرایط مشخص شده برخوردار باشند. در ادامه نیز انواع روش‌‌هایی که منجر به اجازه اقامت کوتاه مدت در قبرس شمالی می‌شود بیان شده است.

 • اتباع خارجی که درآمد ماهانه معادل 3 برابر حقوق و دستمزد را داشته باشند یا معادل سالانه این مبلغ در حساب بانکی آن‌ها باشد.
 • خارجیانی که برای اهداف درمانی و به عنوان توریسم درمانی به قبرس شمالی سفر می‌کنند.
 • خارجیانی که دارای اموال غیر منقول در قبرس شمالی هستند و خانواده آن‌ها در این کشور حضور دارند.
 • افرادی که برای اهداف آموزشی قصد سفر به قبرس شمالی را دارند‌.‌
 • سفر با اهداف کارآموزی، آموزش حرفه‌ای، کاوش‌های باستان شناسی، تحقیقات علمی و غیره.
 • اتباع خارجی که برای ساخت فیلم و مستند قصد اخذ اقامت قبرس شمالی را دارند و هر بار که یک سال درخواست می‌کنند، می‌توانند اقامت کوتاه مدت این کشور را اخذ کنند.
 • افرادی که صاحب قایق هستند و یا اجاره دهندگانی که به همراه گردشگران قایق تفریح واردد قبرس شمالی می شوند.
 • مجوز اقامت دانشجویی در قبرس شمالی که در صورت کوتاه بودن دوره آموزشی 60 روز اعتبار داشته و درصورت شرکت در دوره های طولانی‌تر نیز تا اتمام دوره اجازه اقامت خواهید داشت.
 • دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری در بخش املاک نیز امکان پذیر بوده که معمولا تا یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.
 • روش دیگر اقامت در قبرس شمالی، بازدید از خانواده است که در این روش نیز متقاضیان به مدت 90 روز اجازه اقامت در قبرس شمالی را خواهند داشت.
 • درصورتی که مقاصد اداری و قضایی در قبرس شمالی داشته باشید نیز می‌توانید تا زمان انجام امور خود در لین کشور اقامت داشته باشید.
 • فارغ التحصیلان دانشگاه‌های قبرس شمالی نیز اجازه اقامت در این کشور به مدت 30 روز خواهند داشت.‌
 • به منظور انجام اهداف تحقیقاتی علمی در قبرس شمالی نیز می‌توان تا زمان اتمام تحقیق، اجازه اقامت در این کشور را اخذ نمود‌‌.
اخذ اجازه اقامت کوتاه مدت در قبرس شمالی

روش‌های اخذ اجازه اقامت دائم در قبرس شمالی

همانطور که گفته شد روش‌هایی نیز برای اخذ اقامت دائم قبرس شمالی وجود دارد که شرایط اخذ اقامت دائم در هر یک از این روش‌ها متفاوت است. در ادامه متداول‌ترین روش‌هایی که منجر به اخذ اقامت دائم قبرس شمالی می شود بیان شده است‌.

متولدین قبرس شمالی

افرادی که در قبرس شمالی به دنیا می‌آیند به طور خودکار شهروند این کشور محسوب می‌شوند. هر شخصی که در قبرس شمالی متولد شود صرف نظر از وضعیت والدین و ملیت، شهروند این کشور خواهد شد.

والدین تبعه قبرس شمالی

درصورتی که پدر یا مادر شما شهروند قبرس شمالی باشند، می‌توانید با ارائه مدارک اثبات این وضعیت، اقامت این کشور را اخذ کنید.

ازدواج با فردی از تبعه قبرس شمالی

با ازدواج با یکی از شهروندان قبرس شمالی نیز می‌توان بعد از 3 سال اقامت مداوم، اقامت دائم قبرس شمالی را اخذ کرد.

خرید ملک

روش دیگری که برای اخذ اقامت دائم قبرس شمالی وجود دارد، خرید ملک است. خرید ملک یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها برا اخذ اقامت دائم این کشور است. برای دریافت اجازه اقامت با روش خرید ملک باید ملکی با حداقل ارزش 300000 یورو خریداری کنید، حداقل 3 سال مالک ملک بوده و هر سال اقامت موقت خود را تمدید کرد و در نهایت بعد از 6 سال از خرید ملک اقامت دائم را اخذ نمود.

مهاجرت کاری

با مهاجرت کاری به قبرس شمالی می توان بعد از 7 سال کار، اقامت دائم را اخذ نمود البته نباید سابقه کیفری وجود داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی

با مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی و تحصیل در یک موسسه آموزشی معتبر می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی، اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

روش‌های اخذ اجازه اقامت دائم در قبرس شمالی

مدارک لازم برای درخواست اجازه اقامت در قبرس شمالی

برای اینکه بتوانید اجازه اقامت در قبرس شمالی را اخذ کنید باید مدارکی را به مسئولان مربوطه تحویل دهید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد و در صورت فراهم بودن همه شرایط لازم اجازه اقامت در این کشور موافقت شود. مدارکی که تحویل داده می‌شود باید کامل و معتبر باشند و از ارائه مدارک جعلی و یا ناقص که باعث رد درخواست و طولانی شدن فرایند تایید درخواست می‌شود جلوگیری کرد. در ادامه مدارک لازم برای درخواست اجازه اقامت در قبرس شمالی بیان شده است.

 • ارائه صورت حساب بانکی و نشان دادن پس‌انداز و درآمد ماهیانه برای اثبات توانایی مالی
 • گواهی سکونت که از طرف شهرداری صادر شده باشد
 • مدارک پزشکی و گواهی سلامت
 • بیمه درمانی معتبر
 • دو قطعه عکس بیومتریک
 • پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار
 • رسید پرداخت هزینه دولتی
 • گواهی‌هایی مانند گواهی تولد یا سند ازدواج
 • گواهی ترخیص پلیس صادر شده توسط کشور تابعیت متقاضی
 • هزینه و مدت زمان اخذ اقامت قبرس شمالی

هزینه درخواست اجازه اقامت در کشور قبرس شمالی در حال حاضر 1800لیر است.

همچنین فرایند این نوع درخواست در صورت کامل بدون همه مدارک، برخورداری از همه شرایط و انجام صحیح همه اقدامات بین 30 تا 90 روز طول خواهد کشید.

اما در صورت مفقود شدن مدارک یا اشتباه بودن آن‌ها، ممکن است که این مدت زمان بیشتر شود و یا نیاز به درخواست مجدد باشد.

درصورتی که هزینه این نوع درخواست به صورت کامل پرداخت شود، هر درخواست حداکثر 2 سال اعتبار خواهد داشت.

برای تمدید درخواست اجازه اقامت در قبرس شمالی نیز باید حداکثر 20 روز قبل از اتمام اعتبار، درخواست خود را ثبت نمود.

مدارک برای درخواست اجازه اقامت در قبرس شمالی

سوالات متداول

چه روش‌هایی برای اخذ اقامت موقت قبرس شمالی وجود دارد؟

اقامت موقت قبرس شمالی به روش‌های مختلفی مانند، اهداف درمانی، تحصیلی، کارآموزی، دیدار با خانواده، داشتن اموال غیر منقول در قبرس شمالی، انجام تحقیقات علمی و غیره.

به چه روش‌های مهاجرتی می‌توان اقامت دائم قبرس شمالی را اخذ نمود؟

روش‌هایی که منجر به اجازه اقامت دائم در قبرس شمالی می‌شود عبارتنداز، مهاجرت کاری، تولد در قبرس شمالی، ازدواج با یکی از افراد تبعه قبرس شمالی، تبعه قبرس بودن یکی از والدین، مهاجرت تحصیلی، خرید ملک.

بهترین روش اخذ اقامت در قبرس شمالی چیست؟

خرید ملک در قبرس شمالی یکی از روش‌های مناسب و پرطرفدار برای اخذ اقامت دائم قبرس شمالی است.

5/5 - (5 امتیاز)