قبرس شمالی، از دید بسیاری از افراد یک کشور رویایی، آینده‌دار و بسیار مقرون به صرفه است. طبیعت بی‌نظیر و بکر، اقتصاد رو به رشد، وجود دانشگاه‌های بین المللی، اروپایی و آمریکایی، هزینه‌ی زندگی مقرون به صرفه، شرایط فوق العاده برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در قبرس شمالی و … همگی از دلایل این دید افراد هستند.
در این کشور دانشگاه‌های شناخته شده و بین المللی با سطح کیفیت آموزشی بسیار بالا وجود دارد. در حقیقت افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی درس بخوانند، می‌توانند با هزینه‌ی بسیار کمتری در قبرس شمالی، از همان کیفیت تحصیل، بهره ببرند.
در این مطلب می‌خواهیم به بررسی همه‌ جانبه‌ی دانشگاه‌ها و تحصیل در قبرس شمالی بپردازیم.

دانشگاه های قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

در اولین قدم برای کسب اطلاعات در خصوص تحصیل در قبرس شمالی، باید درباره‌ی تاریخ، قوانین، شرایط و … این کشور، اطلاعاتی را کسب کنید.
قبرس شمالی، در بخش شمالی جزیره‌ی زیبای قبرس و در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. آب و هوای مدیترانه‌ایِ قبرس، زبانزد خاص و عام است. این کشور اروپایی در سال بیش از 300 روز آفتابی دارد. واحد پولی رایج در قبرس شمالی، لیر ترکیه ( به دلیل تحت قیومیت بودن ترکیه ) است.
البته برای پرداخت شهریه‌ی دانشگاه، خرید ملک و برخی هزینه‌های غیر روزمره، از دلار، یورو و پوند نیز استفاده می‌شود.
زبان رسمی در این کشور، ترکی استانبولی است؛ اما به دلایل زیادی مانند وجود دانشجوهای بین المللی، توریستی و مهاجر پذیر بودن کشور، حضور بازرگانان به دلیل وجود بنادر مهم بین قاره‌ای و … زبان انگلیسی و آلمانی نیز بسیار رایج است.

تدریس در دانشگاههای قبرس شمالی عموما به زبان انگلیسی است و در برخی موارد، به زبان ترکی استانبولی انجام می‌گیرد. در جدول زیر به صورت مختصر به شرایط تحصیل در قبرس شمالی و مقایسه‌ی آن با قبرس جنوبی می‌پردازیم:

عنوان قبرس شمالی قبرس جنوبی
پایتخت قبرس لفکوشا ( نیکوزیا شمالی ) نیکوزیا ( جنوبی )
زبان تحصیل در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی استانبولی انگلیسی و یونانی
زبان رسمی ترکی استانبولی یونانی
مورد تایید اتحادیه اروپا بله بله
مورد تایید وزارت علوم ایران بله بله
امکان اخذ بورسیه بورسیه های 25 الی 75 درصدی خیر

تحصیل در قبرس شمالی، محدود به تحصیلات دانشگاهی نمی‌شود. اگر شما فرزندی دارید که در سنین مدرسه است، می‌توانید برای ادامه‌ی تحصیلات در مدرسه برای او اقدام کنید.

تحصیلات دانشگاهی در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی، برای دانشجویان در 3 مقطع امکان‌پذیر است:

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکترا
تحصیل در قبرس شمالی

تحصیلات کارشناسی در قبرس شمالی

مقطع کارشناسی ( لیسانس ) در قبرس شمالی، مانند سیستم آموزشی ایران، یک دوره‌ی 4 ساله است. داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، برای تحصیل در این مقطع، الزامی است.

اگر افراد طبق سیستم آموزشی جدید ( شش سه سه ) فارغ التحصیل شده‌اند، لازم است که با ارائه‌ی مدرک دیپلم برای تحصیل در مقطع لیسانس ( کارشناسی ) اقدام کنند. داشتن معدل بالا برای پذیرش در این مقطع لازم نیست.

داشتن مدرک زبان برای ورود به دانشگاه‌های قبرس شمالی الزامی نیست. چنانچه فردی مدرک آیلتس 5 به بالا و یا معادل آن را داشته باشد، نیازی به شرکت در آزمون زبان ندارد.

در دانشگاه‌های قبرس شمالی، طیف وسیعی از رشته‌ها ارائه می‌شوند. بنابراین اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های قبرس شمالی را دارید، دستتان برای انتخاب رشته باز است.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی

برای گذراندن هر مقطع تحصیلی باید مدارک خاص خود را ارائه کنید. در مقطع کارشناسی برای گذراندن 240 واحد درسی نیز بسته با رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ارائه‌ی مدارک زیر الزامی است:

 • ترجمه‌ی انگلیسی سوابق تحصیلیِ دوره‌ی پیش دانشگاهی و دیپلم ( هم مدرک اصلی و هم ریز نمرات )
 • ترجمه‌ی مدارک شناسایی
 • اسکن پاسپورت
 • مدرک زبان ( در برخی از مواقع الزامی است )

تحصیلات کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

بر طبق استاندارد‌های جهانی، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و 4 ترم دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مدرک کارشناسی الزامی است. مدرک کارشناسی شما باید مرتبط با رشته‌ی کارشناسی ارشد انتخابی شما باشد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی، نیازی به شرکت در آزمون خاصی نیست. پذیرش در این مقطع بر اساس سوابق تحصیلی فرد صورت می‌گیرد. همچنین برای این مقطع نیز، درست همانند مقطع کارشناسی، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان ندارید.

درصورتی که مدرک آیلتس 6.5 و یا مدرکی برابر با آن داشته باشید، از شما آزمون زبان نمی‌گیرند و به طور مستقیم وارد دانشکده‌ی مورد نظر خود می‌شوید.

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد بسیار وسیع هستند و شما به راحتی می‌توانید رشته‌ی دلخواهتان که البته مرتبط با رشته‌ی کارشناسی شما باشد را انتخاب کنید.

 در مقطع کارشناسی ارشد، به دو صورت می‌توانید فارغ التحصیل شوید:

 1. با پایان نامه
 2. بدون پایان نامه

اگر فردی قصد ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشد، باید کارشناسی ارشد خود را با پایان نامه به اتمام برساند. اما اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشید، نیازی به ارائه‌ی پایان نامه ندارید.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

طی 2 الی 4 سال تحصیل در این مقطع باید حدود 90 الی 120 واحد درسی را گذرانده و در نهایت پایان نامه‌ی خود را ارائه دهید. مدارک لازم برای پذیرش در این مقطع نیز همانند کارشناسی، بسته به دانشگاه و رشته، متفاوت است؛ اما به طور کلی ارائه‌ی مدارکزیر الزامی است:

 • توصیه ‌نامه‌ی تحصیلی
 • انگیزه‌ نامه
 • ترجمه‌ی مدارک و ریز نمرات دیپلم، پیش‌ دانشگاهی و کارشناسی

مدارک مذکور در بین اکثر دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی مقطع کارشناسی ارشد مشترک است. همچنین مسلط بودن به زبان انگلیسی به همراه ارائه‌ی مدرک زبان بین‌المللی و ارائه‌ی نمره‌ی دریافت شده‌ی قابل قبول، در وضعیت پذیرش تحصیلیتان تاثیر مثبت دارد.

تحصیلات دکترا در قبرس شمالی

تحصیلات دکترا در قبرس شمالی

تحصیل در مقطع دکترا در قبرس شمالی، همانند سایر کشورها، شامل گذراندن درس می‌شود. گذراندن این 8 درس معمولا 2 الی 3 سال به طول می‌انجامد، اما ممکن است برای افراد مختلف، کمتر و یا بیشتر زمان ببرد.

چنانچه دانشجو با موفقیت این 8 درس را به پایان برساند، می‌تواند آزمون جامع یا همان کو آلی فای را بدهد. بعد از موفقیت در این آزمون، دانشجو وارد دوره‌ی پایان نامه‌ی خود می‌شود.

فارغ التحصیلی از دوره‌ی دکترا و پایان نامه در قبرس شمالی، معمولا 3 الی 5 سال زمان می‌برد. در این مقطع نیز، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان نیست. اگر دانشجو مدرک زبان آیلتس 6.5 و یا بالاتر و یا معادل آن را داشته باشد،  نیازی به شرکت رد آزمون زبان ندارد.

برای تحصیل در این مقطع نیز، نیازی به آزمون ورودی نیست و افراد بر اساس سوابق تحصیلیشان پذیرش می‌شوند.

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری

در سیستم آموزشی قبرس شمالی، گذراندن دوره‌ی دکتری دو بخش مجزا دارد. گذراندن آن ممکن است بین 3 الی 8 سال زمان ببرد. این دوره شامل ارائه‌ی یک پروژه و دوره‌ی گذراندن یک کورس است.

برای پذیرفته شدن در مقطع دکتری از دانشگاه‌های قبرس شمالی موارد زیر است:

 • ارائه‌ی پروپوزال
 • مصاحبه
 • تعیین استاد راهنما

پس از گذراندن دوره و پس از فارغ التحصیل شدن ممکن است دانشجو به عنوان دستیار در دانشگاه استخدام شود.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

اکنون لازم است که به صورت مختصر، به بحث هزینه‌ی تحصیل در قبرس شمالی بپردازیم. دانشگاه‌های قبرس شمالی، برای تمام دانشجویان کارشناسی، بورسیه‌ی 50 درصدی قرار داده است. البته برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه بین المللی قبرس، برای دانشجویان ایرانی این میزان را 75 درصد اعلام کرده است.

این بورسیه در اختیار کارگزاری رسمی دانشگاه قرار دارد. دلیل ارائه‌ی این بورسیه، جهان سوم بودن ایران است.

در جدول زیر هزینه‌ی تحصیل در برخی دانشگاه‌های قبرس شمالی را بر اساس مقطع و رشته‌های مهم مشاهده می‌کنید:

مقطع و رشته تحصیلی دانشگاه  EMU دانشگاه  NEU دانشگاه  CIU
کارشناسی 2300  الی 2700 دلار 2800  یورو 1726  یورو
کارشناسی ارشد 3700  دلار 2100  یورو 1200  یورو
دکترا 5600  دلار 3200  یورو 2000  یورو
پزشکی  20000  دلار 8180  یورو 6600  یورو
دندان‌پزشکی 18000  دلار 7500  یورو 5500  یورو
داروسازی 8600  دلار 2800  یورو 2226  یورو
پیراپزشکی 7600  دلار 2800  یورو 1726  یورو
study-in-northern-cyprus-4

زبان تدریس در دانشگاه قبرس شمالی

در تمامی دانشگاه‌های قبرس شمالی، دروس به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی تدریس می‌شوند. گرچه دانشجو می‌تواند انتخاب کند که به کدام زبان، دوس خود را بیآموزد، اما در کل انتخاب زبان انگلیسی بهتر است. مدارکی که با زبان انگلیسی دریافت می‌کنید در کل جهان اعتبار بالاتری دارند.

یکی دیگر از دلایل بهتر بودن انتخاب زبان انگلیسی برای زبان تحصیل در قبرس شمالی این است که چنانچه بخواهید در آینده، ادامه‌ی تحصیلتان را در کشور دیگری بگذرانید، برای ورود و شروع به تحصیل از شما درخواست مدرک زبان نخواهد شد.

ممکن است برایتان این سوال پیش بیاید که برای ورود به دانشگاه‌های قبرس شمالی، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان هست یا اینکه اگر تنها آزمون ورودی زبان انگلیسی را بدهید، کافی است؟

در ادامه به بررسی حداقل نمره‌های مورد نیاز برای قبولی آزمون زبان دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌پردازیم:

دانشگاه / نوع آزمون EMU NEU CIU
آزمون زبان دانشگاه 75 70 70
TOEFL ( IBT ) 79 72 65
IELTS 6.5 5.5 5.5
PTE-A 58

برخی از دانشگاه‌های قبرس شمالی مانند دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی، برای برگزاری و نمرات آزمون تعیین سطح زبان، سخت‌گیرتر از سایر دانشگاه‌های این کشور، مانند دانشگاه بین المللی قبرس و یا دانشگاه خاور نزدیک هستند.

مدارک لازم تحصیل در قبرس شمالی

اکنون به بررسی مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌پردازیم. شرایط پدیرش برای دانشگاه‌های قبرس شمالی، بر اساس رشته و مقطع می‌تواند متفاوت باشد.

مهم است بدانید که پس از آماده‌سازی مدارکتان، باید از طریق سایت دانشگاه اپلای کرده و از طریق مکاتبه با مسئولین مربوطه، اقدام به اخذ پذیرش نمایید.

به طور کلی می‌توان گفت که مدارک لازم عمومی به شرح زیر است:

 • ریز نمرات تحصیلی + ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • آدرس ایمیل معتبر
 • عکس پرسنلی اسکن شده
 • برای مقطع دکترا، ارائه‌ی رزومه و پروپوزال الزامی است.

اما مفصلا بر اساس مقاطع تحصیلی میز به بررسی مدارک لازم خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه‌های قبرس شمالی

باوجود اینکه تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی و رشته‌ها و دانشگاه‌های قبرس شمالی شرایط خاص خود را دارد، اما شرایطی عمومی نیز وجود دارد که در ادامه بیان شده است.

 • گواهی پذیرش از دانشگاه‌های قبرس و تکمیل فرم درخواست ادامه تحصیل در رشته، مقطع و دانشگاه
 • موردنظر
 • 2 یا 3 توصیه نامه امضا شده
 • رزومه تحصیلی
 • شرکت در مصاحبه برای برخی از رشته‌ها
 • اثبات تمکن مالی
 • بیان کوتاهی از اهداف و علایق تحصیل در قبرس شمالی

آمار و ارقام دانشگاه‌ها و دانشجویان قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی در حال طی کردن مسیر پیشرفت و توسعه بوده و دستاوردهای زیادی نیز کسب کرده است‌. قبرس شمالی از نظر وضعیت دانشگاهی و آموزشی در سطح مطلوبی قرار دارد و همچنان تلاش خود را برای بهبود وضعیت آموزشی می‌کند.

در این کشور بیش‌از 10 دانشگاه معتبر وجود دارد و 120 رشته دانشگاهی تدریس می‌شود. تعداد کارکنان و اساتید دانشگاه‌های این کشور، حدود 10 هزار نفر هستند.

همچنین تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی که در قبرس تحصیل می‌کنند، بیش‌ از 80000 نفر هستند. این ارقام نشان‌دهند تمایل بالای خارجیان برای ادامه تحصیل در قبرس شمالی است.

رشته‌های تحصیلی در قبرس شمالی

در دانشگاه‌های قبرس شمالی رشته‌های مختلفی ارائه داده می‌شود که متقاضیان تحصیل در این کشور می‌توانند باتوجه به شرایط و علاقه خود برای رشته موردنظر درخواست دهند. در ادامه برخی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های قبرس شمالی بیان شده است.

 • رشته هنر، طراحی و معماری
 • رشته‌های علوم اجتماعی
 • رشته علوم و حرفه‌های کاربردی
 • رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • رشته‌ها پزشکی و سلامت
 • رشته علوم انسانی
 • رشته مدیریت کسب و کار
 • رشته علوم زمین
 • رشته کشاورزی و جنگل‌داری
 • رشته‌های مهندسی
 • رشته‌های علوم طبیعی و ریاضی
 • رشته روزنامه‌نگاری و رسانه

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی

افرادی که دانشگاه‌های کشور قبرس شمالی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند علاوه‌بر تجربه زندگی و تحصیل در یکی از زیباترین و آرام‌ترین کشورها، می‌توانند از مزایای مهم دیگری نیز بهره‌مند شوند.

 • معتبر بودن دانشگاه‌های قبرس شمالی و درنتیجه کسب مدرک تحصیلی معتبر و کاربردی
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل و شرایط راحت پذیرش متقاضیان بین‌المللی
 • امکان کار حین تحصیل
 • هزینه‌های مناسب و معقول زندگی در قبرس شمالی
 • آموزش‌ زبان انگلیسی با کیفیت بالا و بازدهی مطلوب هزینه‌های شهریه مناسب و مقرون‌به‌صرفه و امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • تنوع رشته‌های تحصیلی و تدریس آن‌ها با بالاترین کیفیت

شرایط کار حین تحصیل در قبرس شمالی

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با برخورداری از برخی شرایط و رعایت برخی قوانین در حین تحصیل مشغول به کار شوند. با کار کردن هنگام تحصیل در قبرس شمالی می‌توان هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را کاهش داد.
دانشجویانی که بالای 18 سال سن دارند می‌توانند با ارائه مجوز دانشجویی معتبر تا 4 ساعت در روز در قبرس شمالی کار کنند. همچنین دانشجویان بین‌المللی حداکثر 24 ساعت در هفته مجاز به کار حین تحصیل هستند و امکان اضافه کاری نخواهند داشت.

برای شروع کار حین تحصیل در قبرس شمالی باید مدارکی ازجمله، گواهی تأیید عدم وجود بدهی، فرم درخواست، ویزای دانشجویی با حداقل 3 ماه اعتبار، کپی گذرنامه و گواهی پزشکی ارائه دهند.
نکته دیگری که وجود دارد این است که دانشجویان خارجی امکان کار در کلوپ‌های شبانه، کتابفروشی‌ها و کازینو‌ها و غیره را ندارند.

 دانشگاه بین المللی قبرس شمالی ( CIU )

بهترین دانشگاه قبرس شمالی به لحاظ اعطای بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان و اعتبار مدرک تحصیلی، دانشگاه بین المللی قبرس یا همان CIU می‌باشد. اخیرا این دانشگاه در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی، محبوبیت زبادی پیدا کرده است.

مهم‌ترین دلیل جذب شدن دانشجویان به این دانشگاه، بورسیه‌های بسیار عالی تحصیلی آن می‌باشد. درصد بورسیه‌ی اعطایی به دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه بین المللی قبرس 75 درصد و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تا 50 درصد است.

بنابراین با توجه به درصدهای اعلام شده، هزینه‌ی تحصیل در قبرس شمالی و دانشگاه بین المللی قبرس بسیار به صرفه و مناسب خواهد بود.

دانشگاه مدیترانه شرقی ( EMU )

دانشگاه مدیترانه شرقی ( EMU ) در رتبه بندی جهانی جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا است. مدارکی که از این دانشگاه اعطا می‌شود، مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می‌باشد. می‌توان گفت که انتخاب دانشگاه مدیترانه شرقی برای تحصیل، یک تصمیم عالی است.

بهتر است بدانید گه هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه EMU قبرس ممکن است تا 4 برابر سایر دانشگاه‌های این کشور باشد. این دانشگاه نیز برای متقاضیان تحصیل در انواع رشته‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه‌هایی تا 50 درصد ارائه می‌دهد.

بررسی تحصیل در برخی رشته‌های مهم دانشگاهی قبرس

برخی از رشته‌های دانشگاهی در قبرس شمالی، طرفداران بسیاری دارد و پرداختن به شرایط آن‌ها خالی از لطف نیست.

تحصیل در رشته پزشکی قبرس شمالی

دانشگاه‌های قبرس شمالی در رشته‌های علوم پزشکی، قدمت و اعتبار بین المللی دارد؛ که باعث جذب متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا شده است.

دوره‌ی پزشکی در دانشگاه‌های قبرس حدودا 5 تا 7 سال است. برای پذیرفته شدن در این رشته‌ها نیاز به ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس بالای 6.5 ) است. همچنین ارائه‌ی آخرین مدرک تحصیلی با نمره‌ی بالا و ریز نمرات مدارک تحصیلی الزامیست.

بهتر است بدانید که میانگین هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های پزشکی در قبرس شمالی سالانه حدودا 15 هزار دلار است.

تحصیل در رشته داروسازی قبرس شمالی

تحصیل در رشته‌ی داروسازی در دانشگاه‌های قبرس شمالی شامل دوره‌ی 5 ساله‌ی کارشناسی و 6 ساله‌ی دکتری در این رشته است. 3 دانشگاه معروف نیکوزیا، دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه مدیترانه‌ی شرقی مشهورترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی رشته‌ی داروسازی هستند.

خوب است بدانید که ارائه‌ی نمره‌ی مدرک زبان و نمره‌ی بالای معدل از آخرین مدرک تحصیلی، می‌تواند باعث فراهم شدن شرایط دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در این رشته شود. شهریه‌ی سالانه‌ی تحصیل در رشته‌ی داروسازی در دانشگاه‌های قبرس شمالی حدودا 6 هزار دلار است.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی قبرس شمالی

یکی دیگر از رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های قبرس شمالی، رشته‌ی فیزیوتراپی است. این رشته در دانشگاه‌های قبرس طی یک دوره‌ی 4 ساله‌ی کارشناسی و در 8 ترم گذرانده می‌شود.

یک اتفاق خوب درباره‌ی این رشته این است که بسیاری از دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی این رشته، با سایر موسسات آموزشی در اروپایی نیز برنامه‌ی تبادل دانشجویی دارند و شما می‌توانید پس از گذشت مدت مشخصی، تحصیلاتتان را در کشورهای اروپایی ادامه دهید.

هزینه‌ی تحصیل در رشته‌ی فیزیوتراپی در قبرس شمالی که یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی به حساب می‌آید، حدود 8 هزار دلار است.

4.6/5 - (9 امتیاز)