بسیاری از افراد، با اهداف متفاوتی، برای ساختن آینده‌ی بهتر، کسب آرامش، کسب درآمد ارزی و … اقدام به مهاجرت به یک کشور پیشرفته‌تر از محل زندگی خود می‌کنند.

اگر این مهاجرت، با آگاهی، تحقیق و کمک گرفتن از افراد خبره در زمینه‌ی هدف شما صورت بگیرد، امکان موفقیت در آن بسیار بالا است.

از انواع روش‌های مهاجرت می‌توان به سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، ازدواج و تولد اشاره کرد. خرید ملک، یکی از انواع سرمایه گذاری است.

در سال 2021، مجله‌ی فوربز آمریکا که یکی از مهم‌ترین مجلات اقتصادی این کشور است، کشور قبرس شمالی را به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک معرفی کرد.

با ما همراه باشید تا به طور مفصل به بحث شیرین خرید ملک در قبرس شمالی و مهاجرت به این کشور از این راه، بپردازیم.

مقررات خرید ملک در قبرس شمالی

قوانین و مقرراتی که در قبرس شمالی برای املاک و مستغلات وجود دارد، برای حفظ ایمنی و امنیت ملک و حقوق مالک طراحی و اجرا می‌شود. همچنین قوانین برای حمایت از حقوق مالکان و مستاجران و حفظ دارایی از آسیب‌ها و کلاهبرداران وضع شده است.

برخی از قوانین و محدودیت‌های املاک را در زیر برایتان ذکر می‌کنیم:

 • مقررات پارکینگ
 • محدودیت‌های حیوانات خانگی
 • قوانین آلودگی صوتی

فرد خارجی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک در قبرس شمالی را دارد، باید از قوانین و مقررات آگاهی کامل داشته باشد.

یک فرد خارجی، می‌تواند معادل 1338 متر مربع زمین یا ملک در قبرس شمالی خریداری نماید. این ملک می‌تواند مسکونی، تجاری و با زمین باشد. خرید این موارد برای ایرانیان بلامانع است.

البته مهاجران یا همان اتباع خارجی، امکان خرید ملک و زمین در مناطق نظامی و امنیتی کشور قبرس شمالی را ندارند.

از شرایط خرید ملک در قبرس شمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن پاسپورت و گواهی عدم سوء پیشینه
 • در صورتی که فرد خریدار قصد خرید متراژی بالاتر از 1338 متر را داشته باشد، باید نیم درصد مالیات بپردازد و یک شرح روی سند این ملک خواهد آمد که مشخص می‌کند این سند توسط شخص دیگری قابل معمله نیست. این نوع املاک دارای قولنامه‌ی رسمی هستند.

بهتر است بدانید که فرد با پرداخت یک سوم یا معادل 30 درصد از کل قیمت ملک، می‌تواند برای دریافت اقامت خود و خانواده‌ی خود اقدام نماید.

house-in-northern-cyprus-1مراحل خرید ملک در قبرس شمالی

اکنون به بررسی مراحل خرید ملک در قبرس شمالی می‌پردازیم:

مرحله‌ی اول: انتخاب ملک

هر فردی، با توجه به نیاز‌ها، اهداف، بودجه و شرایط خود، باید ملک مورد نظر را از نظر امکانات، مساحت، شهر، قیمت و … بررسی و انتخاب کند. برای یافتن بهترین ملک با توجه به خواسته‌های شما، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان حرفه‌ای ما در تماس باشید.

مرحله‌ی دوم: پرداخت دیپوزیت برای رزرو ملک و تنظیم قرارداد اولیه

پس از اینکه شما ملک مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید مبلغی را به عنوان دیپوزیت بپردازید. این مبلغ به منظور رزرو ملک برای شما و عدم امکان فروش ملک به شخص دیگر پرداخت می‌شود.

معمولا مبلغ دیپوزیت بین 1000 تا 2000 پوند می‌باشد. پس از این پرداخت، شما یک قرارداد از شرکت سازنده دریافت می‌کنید. در قرارداد، کل مبلغ ملک، شرایط پدراخت و … ذکر می‌شود. مبلغ دیپوزیت جزو پرداختی‌های شما برای خرید ملک، محاسبه می‌شود.

مرحله‌ی سوم: پرداخت یک سوم مبلغ قرارداد

پس از پرداخت دیپوزیت، شما 30 الی 45 روز فرصت دارید تا یک سوم مبلغ قرارداد را پرداخت کنید. پس از پرداخت این مبلغ، قرارداد ملکتان تحویل شما داده می‌شود.

مرحله‌ی چهارم: انجام امور اقامتی

افرادی که با هدف دریافت اقامت، اقدام به خرید ملک در قبرس شمالی کرده‌اند، می‌توانند همین حالا کارهای مرتبط با دریافت اقامت را آغاز کنند. به همین منظور ابتدا باید ثبت نام اولیه را انجام داد و سپس به اداره‌ی مالیات و اداره‌ی ثبت اسناد و املاک قبرس شمالی مراجعه کرده و سند ملک خود را دریافت نمایید.

روند دریافت اقامت قبرس شمالی، ممکن است با توجه به شهری که در آن ملک را خریداری نموده‌اید بین 12 الی 60 روز متفاوت باشد. حضور فرد متقاضی در برخی از مراحل الزامی است.

قیمت ملک در قبرس شمالی

قیمت آپارتمان، ویلا و زمین با توجه به پارامترهای زیادی تعیین می‌شود. به طور مثال شهر ملک خریداری شده، موقعیت ملک، سن بنا، نزدیکی به ساحل، متریال ساخت و … می‌تواند در تعیین قیمت ملک تاثیرگذار باشد.

به طور کلی می‌توان گفت که با حداقل 45 هزار پوند و حداکثر 450 هزار پوند می‌توانید در قبرس شمالی، ملک خریداری کنید.

ما در جدول زیر، قیمت برخی از آپارتمان‌ها در شهرهای مختلف قبرس شمالی را بر اساس آمار اوایل سال 2023 برای شما فراهم آورده‌ایم:

نام شهر یا منطقه قیمت ملک ( به هزار پوند )
فاماگوستا 45  تا 250
لانگ بیچ 65  تا 450
گیرنه 60  تا 400
نیکوزیا 45  تا 270
لفکه 40  تا 350
اسکله 45  تا 300

قیمت خرید ملک در قبرس شمالی به واحد پول ایران

در جدول زیر، لیستی از قیمت املاک را به واحد پولی رایج در ایران مشاهده می‌کنید:

نام شهر متوسط قیمت برای هر متر مربع
فاماگوستا 54 میلیون به پول ایران
لانگ بیچ 30 میلیون به پول ایران
لفکوشا 26 میلیون به پول ایران
گیرنه 41 میلیون به پول ایران

 

 

 

 

 

 

در کشور قبرس شمالی برای خرید خانه‌ها کوچک و یا با سن بنای بالا، در سال 2023، حداقل باید 58 هزار پوند بپردازید.

اگر در شهرهای کوچک، ملک خود را بخرید، قیمت آن کمتر نیز می‌شود.  بهتر است بدانید که یکی از بهرتین روش‌ها، آسان‌ترین روش‌ها و مطمئن‌ترین آن‌ها، برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک در این سرزمین است.

برخی از سرمایه گذاران و اقتصاد دانان، بر این اعتقادند که در آینده‌ای نزدیک قبرس شمالی با قبرس جنوبی به توافق رسیده و قبرس شمالی نیز عضو کشورهای حوزه‌ی شینگن می‌شود. در این صورت دیگر رنگِ این قیمت‌های پایین را هم نمی‌توانید ببینید.

قبرس شمالی به عنوان یک کشور اروپایی، اکنون در بین تمام کشورهای اروپایی حوزه‌ی دریای مدیترانه، ارزان‌ترین املاک را دارد.

اگرتمایل به خرید ملک ارزان‌تر دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از پروژه‌هایی خرید نمایید که در مرحله‌ی زمان ساخت هستند، یعنی هنوز به طور کامل ساخته نشده‌اند. در این صورت هم قیمت کمتری دارند و هم فرصت بیشتری برای پرداخت اقساط آن دارید.

تنها مزیتی که خانه‌های آماده و تحویل شده در برابر خانه‌های درحال ساخت دارد این است که قابل سکونت هستند. بنابراین اگر هدف شما از خرید ملک، سرمایه گذاری است، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ پروژه‌های در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی کمتر بروید.

خرید ملک ارزان قیمت در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، املاک ارزان قیمت بسیاری وجو دارد که برای سرمایه گذاری مناسب هستند. قیمت این املاک معمولا از حدود 3.480.000.000 تومان آغاز می‌شوند.

یکی دیگر از راه‌هایی که بتوانید در این کشور سرمایه گذاری ارزانی را انجام دهید، این است که خانه‌ای را پیش‌خرید کرده و با پرداخت 30 درصد از مبلغ آن برای خود و خانوادتان، اقامت قبرس شمالی را دریافت نمایید.

لازم به ذکر است که شما می‌توانید به صورت غیر حضوری و آنلاین ملک مورد نظرتان را خریداری کنید؛ اما دقت داشته باشید که به دلیل امکان سو استفاده و کلاهبرداری در این روش، موارد احتیاط را رعایت کنید و با آگاهی کامل پیش بروید.

سایر هزینه ها

در زمان خرید ملک باید این مورد را نیز در نظر بگیرید که برخی از هزینه‌ها، جانبی هستند ولی در هر صورت باید پرداخت شوند.، یکی از این هزینه‌ها 5 درصد از قیمت ملک است که باید به عنوان مالیات بپردازید. همچنین 200 لیر را برای هزینه‌ی صدور سن مالکین زمین باید بپردازید.

house-in-northern-cyprusرشد قیمت ملک در قبرس شمالی در سال 2023

یکی از مزایای خرید ملک در قبرس شمالی، میزان رشد سالانه‌ی قیمت املاک در این کشور است. این فاکتور که از مهم‌ترین دلایل مهاجرت از طریق خرید ملک به قبرس شمالی است، باعث جذب بسیاری از سرمایه گذاران و خریداران شده است.

املاک در قبرس شمالی بسیار متنوع هستند. همین امر موجب شده تا قیمت ملک در جاهای مختلف این کشور، متفاوت باشد. بیشترین رشد قیمت مربوط به منطقه‌ی لانگ بیچ بوده، به صورتی که از سال 2022 تا 2023 چیزی در حدود 4 برابر قیمت‌ املاک افزایش پیدا کرده است. پس از آن در مناطق گیرنه، نیکوزیا و ماگوسا نیز شاهد رشد قیمت ملک بوده‌ایم.

خرید ملک و اجازه‌ کار در قبرس شمالی

نکته‌ی بسیار مهمی که برخی از افراد از آن اشتباه برداشت می‌کنند این است که با خرید ملک در قبرس شمالی، حق کار کردن برای فرد خریدار ایجاد نمی‌شود. بلکه پس از خرید ملک در این کشور، چنانچه کار مناسبی پیدا کنید، می‌توانید اجازه‌ی کار دریافت نمایید.

انواع ملک در قبرس شمالی

به طور کلی، اموال به دارایی‌های مشهود و نامشهود مانند زمین، ساختمان و … اطلاق می‌شود. املاک نیز انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. املاک مسکونی شامل آپارتمان و خانه‌هایی است که امکان خرید و یا اجاره‌ی آن وجود دارد.

همچنین اموال تجاری به ساختمان‌های اداری، فروشگاه‌های خرده فروشی و انبارها گفته می‌شود. املاک صنعتی نیز شامل کارخانه‌ها و انواع مجتمع‌های صنعتی می‌شود.

اموال کشاورزی شامل مزارع، دامداری‌ها و زمین‌های کشاورزی هستند.

اموال تفریحی نیز شامل انواع امکانات تفریحی، خانه‌های تعطیلات و استراحتگاه‌ها  هستند.

اخذ اقامت دائم با خرید ملک در سال 2023

طبق قوانین سال 2023 فرد متقاضی با خرید هر ملکی می‌تواند در قبرس شمالی، اقامت برای خود و خانواده‌اش دریافت کند.

پس از اینکه مراحل خرید ملک و دریافت اقامت موقت یکساله به اتمام رسید، می‌توانید پس از منقضی شدن مهلت اقامت، اقامت دوساله و در سال سوم مجددا دو ساله دریافت کنید.

به این شکل شما 5 سال اقامت موقت خود را در قبرس شمالی داشته‌اید. به شرطی کخ در این 5 سال بیش از 45 رو خارج از قبرس شمالی نبوده باشید، می‌توانید درخواست اقامت دائم قبرس شمالی را بدهید.

پس از اینکه اقامت دائم را دریافت کردید، پنانچه شروط لازم را دارا باشید، می‌توانید کارت شهروندی قبرس شمالی را نیز دریافت کنید. با داشتن کارت شهروندی، از امکانات بیشتری می‌توانید بهره ببرید.

شما با مهاجرت به قبرس شمالی، فرقی ندارد که اقامت موقت و یا اقامت دائم داشته باشید، در هر صورت تفاوت زیادی با شهروندان این کشور ندارید؛ اما برخی ترجیح می‌دهند که اقامت دائم و کارت شهروندی داشته باشند تا با خیال راحت‌تری در قبرس شمالی زندگی کنند.

چنانچه در طول مدت زندگی در قبرس شمالی، صاحب فرزندی شوید، دولت این کشور به طور کامل از فرزند شما حمایت می‌کند. در 18 سالگی می‌تواند ویزای این کشور را دریافت کند. تحصیلات برای فرزند، رایگان است. همچنین درصورتی که وارد دانشگاه شود، هزینه‌های بسیار کمتری را نسبت به دانشجویان بین المللی پرداخت خواهد کرد.

buy-apartment-in-northern-cyprus

مزایای خرید ملک در قبرس شمالی

خرید خانه و ویلا در قبرس شمالی، نوعی از سرمایه گذاری محسوب می‌شود؛ که همانند سایر کشورها، برای خریداران مزایا و معایبی به همراه دارد. بنابر اینکه خرید خانه، با چه هدفی ( سرمایه گذاری، سکونت خانوادگی و اخذ اقامت قبرس، مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی ) انجام گرفته است، مزایا و معایب این نوع سرمایه گذاری نیز متفاوت خواهد بود.

مجله‌ی فوربز که یک مجله‌ی شناخته شده‌ در زمینه‌ی اقتصاد آمریکایی است، یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید ملک و سرمایه گذاری، قبرس شمالی را معرفی کرده است.

در ادامه به بررسی برخی مزایا و معایب کلی خرید ملک در قبرس شمالی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 • هزینه‌های جاری زندگی در قبرس شمالی به نسبت کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است.
 • اجناس و کالاهای با کیفیت، به راحتی در دسترس هستند.
 • مراکز تفریحی و گردشگری بسیاری در قبرس وجود دارند که هر گردشگری را به خود جذب می‌کنند.
 • دولت قبرس شمالی، برای رفاه حال سرمایه گذاران و خریداران ملک در این کشور، روند پیشرویِ خرید را آسان کرده و قوانینی به نفع خریداران خارجی وضع کرده است.
 • امکان خرید اقساطی ملک با پرداخت بلند مدت و بدون بهره وجود دارد.
 • اقتصاد قبرس شمالی رو به رشد است و سرمایه گذاری در این کشور زود بازده محسوب می‌شود.
 • یکی از امن‌ترین و پرسودترین روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید خانه در این کشور است. سود خرید ملک در قبرس شمالی در سال‌های اخیر به 400 درصد نیز رسیده است.
 • قیمت ملک در این سرزمین به نسبت سایر کشورهای حوزه‌ی مدیترانه، بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
 • قبرس شمالی جزو لیست 5 کشور امن دنیا قرار دارد.
 • خریداران ایرانی از مزیت نزدیک بودن این کشور و عدم نیاز به اخذ ویزا بهره می‌برند.
 • قوانین وضع شده در قبرس، مطابق استانداردهای اروپایی است.
 • نرخ مالیات و بیکاری در کشور قبرس شمال، بسیار اندک است.
 • خرید و فروش ملک در قبرس با ارز پوند انگلستان و به صورت عرصه و اعیان صورت می‌گیرد.
 • ارزش افزوده‌ی سالیانه به ملک خریداری شده اضافه می‌شود.

  معایب خرید ملک در قبرس شمالی

خرید آپارتمان و ویلا در قبرس شمالی، در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که اگر قصد سرمایه گذاری و خرید ملک دارید، مهم است که از آن‌ها مطلع شوید.

 • برخی از ملک‌ها در کشور قبرس شمالی، بر اساس نوع سند و یا مشکلاتی که ممکن است مجوزات آن‌ها داشته باشد، غیر قابل فروش بوده و یا خرید و فروش سختی داشته باشند.
 • سیستم حمل و نقل در کشور قبرس شمالی، علی رغم پیشرفته بودن کشور، هنوز دچار مشکلات عدیده‌ای است.
 • دریافت اقامت دائم در قبرس شمالی از روش خرید ملک، پروسه‌ای زمان‌بر و سخت است.

دانستن معایب در کنار مزایا، بسیار مهم است. چراکه برای اخذ چنین تصمیم مهمی، دانستن تمامی جوانب، جدی و ضروری است.

کارشناسان حرفه‌ای ما آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره‌های تخصصی برای خرید ملک متناسب با بودجه، شرایط و نیازهای شما عزیزان هستند.

5/5 - (4 امتیاز)