در کشور قبرس شمالی، مشاغل زنبورداری از پیشینه بالایی برخوردار بوده و به عنوان منبع درآمدی و گذران معیشت افراد زیادی در این کشور محسوب می‌شود. این شغل جذاب و محبوب در قبرس به دلیل آثار و فواید اقتصادی، اجتماعی و محیطی یا طبیعی حتی از سوی دولت این کشور از حمایت‌های لازم و زیادی برخوردار است. به همین دلیل بسترها و زیرساخت‌ها در کنار محیط زیست سرشار از گونه‌های متنوع گیاهی و طبیعی، باعث رونق زنبورداری در قبرس شمالی شده است.

در ادامه نیز هزینه‌ها، شرایط کاری و قوانین کلی و مهم در زمینه زنبورداری در قبرس شمالی مطرح خواهد شد. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت انگیزه برای ادامه این صنعت در قبرس،همراه هلدینگ وارتان باشید.

مزایای زنبورداری در قبرس شمالی

صنعت تولید عسل در کشور قبرس شمالی محبوبیت زیادی دارد. همچنین زنبورداری از فعالیت‌های سنتی، مدرن و درآمدزا در طول تاریخ برای مردم این جزیره زیبای مدیترانه‌ای بوده است. از سال ۱۹۵۰ تا کنون شغل زنبورداری در قبرس شمالی رایج بوده و انواع عسل‌های طبیعی با طعم‌های گوناگون توسط کشاورزان و زنبورداران آن تولید و ارائه می‌شود. این اشتغال باعث داشتن محیط طبیعی زیبا، رفع آفات مختلف و افزایش سلامت مردم شده و از عسل، موم، پرورش زنبور ملکه و دیگر فعالیت‌های مرتبط با زنبورداری به اقتصاد این کشور نیز کمک زیادی شده است.

بنابراین مانند هر صنعت خاص در هر کشور، قبرس نیز در زمینه تولیدات عسل به روش سنتی و مدرن سرآمد و شهره در بین دیگر کشورهای جهان است. امروزه بسیاری از افراد مهاجر از راه های سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی اقدام به فعالیت در زمینه تولید سودآور عسل نموده و منافع زیادی از این طریق کسب کرده‌اند.

شرایط کار و تجهیزات لازم برای زنبورداری در قبرس شمالی

افرادی که به عنوان نیروی کاری یا سرمایه‌گذار در کشور قبرس اقامت دارند، با علاقه و انتخاب کار در حوزه تولید عسل، موفقیت و درآمدهای قابل توجه به دست خواهند آورد. همچنین با استفاده از تجهیزات مناسب و اصولی، شانس داشتن یک بیزینس حرفه‌ای و دارای سود، بیشتر شده و از این طریق اقامت در قبرس شمالی با انتخاب این شغل ساده و با رفاه زیادی همراه است. برای افراد تازه‌کار و یا حرفه‌ای تجهیزات ضروری شغل زنبورداری عبارتند از:

 • لباس‌های مخصوص و مناسب که محافظ بدن در برابر نیش زنبورها بوده
 • تجهیزات زنبور دودی
 • ابزار و تجهیزات مدیریت کندوها
 • استفاده از کندوهای باکیفیت و مقاوم‌ یا کندوهای استاندارد
 • تجهیزات مربوط به ایجاد‌ زیرسازی موم عسل
 • ابزارهای جداسازی عسل از کندو
 • روبندهای محافظ و دستکش‌های مخصوص
قوانین و مقررات زنبورداری در قبرس شمالی
قوانین و مقررات زنبورداری در قبرس شمالی

قوانین و مقررات زنبورداری در قبرس شمالی

برای انجام فرایند زنبورداری در کشور قبرس شمالی علاوه بر وجود تجهیزات و امکانات لازم، به رعایت قوانین و داشتن شرایط آن نیاز است. از جمله قوانین و مقررات زنبورداری عبارتند از:

 • اخذ مجوز زنبورداران از ادارات مربوطه برای شروع فعالیت و ثبت نام در مراجع رسمی
 • معرفی و ثبت بیزینس خود حداکثر بعد از یک ماه در مراجع رسمی قبرس
 • دریافت مجوز برای نگهداری بیش از یک سال زنبورها برای تولید عسل
 • دریافت مجوز از اداره مربوط، برای انتقال بیش از ۵ کیلومتر کندوها از مکانی به مکانی دیگر
 • شروع به کار به همراه پیروی از قوانین حفاظتی زنبورداری
 • ممنوعیت فروش آفت‌کش، آنتی بیوتیک و سایر آلاینده‌های کندوهای عسل برای زنبورداران
 • ارائه گزارش‌های سالانه با همه جزئیات میزان تولید، تعداد و نوع کندوها به نهاد مرکزی زنبورداری
 • استفاده از دانش دامپزشکی و مهندسان برای استفاده از آنتی بیوتیک و موارد مشابه برای رفع بیماری‌ها
 • رعایت تمام قوانین قرنطینه زنبورهای وارداتی و مواد اولیه لازم برای زنبورداری
 • عدم نگهداری کندوها و زنبورها در زمین‌های استفاده‌کننده از آفت کش و سم‌های شیمیایی
 • ثبت تعداد و حجم کندوها و تولیدات عسل در وزارت مربوطه
 • اطمینان از ایمن بودن مکانیزم زنبورداری، افراد مشغول به این کار و امنیت محیط زیست برای آن
 • ارائه سوابق تیمارهای انجام شده و اصلاح کندوها

حمایت از شغل زنبورداری در قبرس شمالی

حمایت‌های متنوعی از مشاغل زنبورداری در قبرس به وسیله دولت انجام شده که باعث آسودگی خیال و افزایش انگیزه برای ادامه فعالیت در این شاخه شده است. بنابراین کسانی که از روش سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی آگاهی چندانی ندارند، از طریق مدارک و تجارب کافی در این زمینه امکان شروع کسب و کار یا زنبورداری در هر سطح کوچک یا بزرگ را دارند.

دولت این کشور نیز با ارائه کمک و حمایت‌های مالی و ابزاری، پشتیبانی از تحقیق و توسعه در این زمینه، ایجاد برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی و ارائه یارانه خرید تجهیزات و ملزومات شغل زنبورداری به نحو احسن نقش خود را در توسعه زنبورداری مدرن ایفا کرده است. بنابراین همکاری دولت، نیروی کاری متخصص و قابلیت‌های طبیعت قبرس به شهرت و گستردگی زنبورداری در قبرس و کاهش هزینه سرمایه‌گذاری  برای آن منجر شده است.

سرمایه‌گذاری در زنبورداری قبرس شمالی
سرمایه‌گذاری در زنبورداری قبرس شمالی

سرمایه‌گذاری در زنبورداری قبرس شمالی

حوزه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری در قبرس شمالی وجود دارد اما امروزه با انتخاب شغل زنبورداری، ابتدا باید از قوانین و شرایط شروع این فعالیت در قبرس اطلاعات جمع‌آوری کرد و سپس تصمیم نهایی برای آن گرفت. از طرفی تولید و پتانسیل بهتر و بیشتر از طریق ورود فناوری و تکنیک‌های جدید به صنعت تولیدات انواع عسل و زنبورداری، باعث افزایش بازدهی و توجه افراد زیادی به این کسب و کار در قبرس شده است.

همچنین با کاهش هزینه‌های تولید و بهره‌وری بیشتر با استفاده از تکنولوژی رباتیک و پیشرفته، سرمایه‌گذاری در زنبورداری رونق و کاملاً به صرفه تمام خواهد شد. بنابراین برای افرادی که اقامت قبرس را دارند، این سرمایه‌گذاری بلند مدت در اقتصاد و محیط طبیعی آن در نهایت به ایجاد یک زنبورداری ایده‌آل، سودآور و ساده منجر خواهد شد. با توجه به تنوع گونه‌های گیاهی و زیستی قبرس و آب و هوای مناسب آن برای پرورش زنبورداری در کنار امکان استفاده از تکنیک‌ها و سیستم‌های مدرن و پیشرفته این انتقال سرمایه با اهداف طولانی یک فرصت برتر برای همه بوده که باید از آن‌ها بهترین استفاده شود.

هزینه زنبورداری در قبرس شمالی

برای زنبورداری در قبرس به سرمایه بالایی نیاز نیست و در مقایسه با دیگر شرایط و فراهم بودن زیرساخت‌ها این هزینه کمتر و سودآوری آن نیز بیشتر است. سرمایه‌گذاران برای شروع باید ابتدا به هزینه اجاره یا خرید زمین، خرید کندو، تجهیزات و ابزارها، نیروهای کاری و متخصص در این زمینه، مواد اولیه تغذیه‌ای و سایر موارد توجه کنند.

سپس در صورت توانایی برطرف کردن هزینه‌های زنبورداری، ابتدا مجوزها از مراکز دولتی قبرس اخذ شده و هزینه خرید زنبورها و کندوها محاسبه و پرداخت خواهد شد. با این وجود این هزینه در مقابل درصد موفقیت و سود کسب شده، سرمایه‌گذاران را به ادامه این فعالیت تشویق خواهد کرد.

هزینه زنبورداری در قبرس شمالی
هزینه زنبورداری در قبرس شمالی

نتیجه گیری

زنبورداری منبعی برای کسب درآمد و تولید و صادرات عسل، موم و پرورش زنبورهای ارزشمند بوده که سرمایه‌گذاران با این قابلیت در قبرس آشنایی زیادی ندارند. بنابراین آگاهی از مزایا، قوانین و هزینه‌های لازم برای شروع فعالیت زنبورداری به سرمایه‌گذاری کمک خواهد نمود. همچنین بازارهای پرمتقاضی عسل باعث خرید و صادرات آن شده که سود نهایی برای سرمایه‌گذاران از این طریق به صورت چند برابر مخارج ایجاد می‌شود.

در این مقاله نیز هزینه، شرایط و قوانین زنبورداری در قبرس شمالی مطرح گردید. با شناخت این پیش زمینه‌های ضروری ورود به صنعت تولید و بهره‌برداری از انواع عسل با روش‌های متنوع آسان‌تر خواهد بود.

سوالات متداول

۱) برای حفظ سلامت زنبورها چه نکاتی باید مورد نظر زنبورداران در قبرس شمالی قرار گیرد؟

استفاده از مواد ارگانیک، پرهیز از انتخاب زمین‌های دارای سم پاشی و آفت‌کش، استفاده از پته‌های خوراکی و دیگر موارد نکاتی مهم برای سلامت و افزایش تولید عسل در قبرس است.

۲) آیا از طریق سرمایه‌گذاری در زنبورداری قبرس، امکان مهاجرت و اقامت در آن برای ایرانیان وجود دارد؟

بله این شیوه برای کسانی که به دنبال حوزه‌های سودآور و دارای آینده عالی هستند، مناسب بوده و با توجه به حمایت دولت قبرس شروع به فعالیت در زنبورداری نیز راحت و سودمند است.

۳) هزینه زنبورداری در قبرس به چه عواملی بستگی دارد؟

برای سرمایه‌گذاری در این زمینه ابتدا باید قوانین آن و سپس هزینه خرید هر کندو، مساحت زمین لازم، مواد اولیه، تجهیزات کار و غیره مشخص شود و سپس بر اساس توانایی مالی اقدام به سرمایه‌گذاری کرد.

5/5 - (3 امتیاز)

میلاد حبیبیمشاهده نوشته ها

دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت، علاقه مند به برنامه نویسی و هک و امنیت، اشنا با مباحث وب هکینگ و seo، نویسنده تخصصی در زمینه های مهاجرتی ،مهاجرت به قبرس شمالی و...، عاشق یادگیری حرفه‌های جدید

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *